Livigno, Limone a maraton – sezóna Oldy Kokoška

Ohlédnu-li se za minulým rokem, vidím za sebou hodně práce, která se přetavila v pěkné výsledky. Největší vděčnost pociťuju za to, že jsem mohl běhat/jezdit na kole/chodit na skialpech celou sezónu bez jediného zranění!

Hlavním cílem běžeckého jara byl Bratislavský maraton. Chtěl jsem si splnit sen a doběhnout silniční maraton v čase pod 3 hodiny, za což už bych se cítil býti běžcem:). S výsledným časem 2:49:12 jsem byl hodně spokojený, i když rezervy tam byly a počasí taky nepřálo lepším časům.

O měsíc později jsem běžel MČR v horském maratonu Peruna. Závod se mi nepovedl a větší částí jsem se spíše protrápil. I přesto, že jsem si zaběhl nejlepší čas, věděl jsem, že mám na víc. Měsíc po maratonu v Bratislavě to prostě ještě nešlo a tělo nebylo 100%ně připraveno.

18301663_10208996470810099_2072391252433084432_n

V červnu jsem vše směřoval na světový pohár ve skyrunningu v Livignu. Běžel jsem vertical a maraton (37 km). Vertical jsem zkusil poprvé a překvapivě jsem se dokázal dostat do bodovaných TOP30 jako druhý nejlepší Čech. O dva dny později jsem běžel hlavní závod. Obavy z nadmořské výšky (cca 3000 mnm) vzaly za své a já jsem si běžel opět pro TOP30 a skvělý pocit z odvedené práce. Závod to byl neskutečně náročný jak fyzicky, tak technicky. Jako třetí nejlepší Čech (28. absolutně) jsem si mohl s úsměvem na tváři sednout v cíli.

V červenci jsme si naordinovali s Leňouškou dovolenou v Itálii, kde se konala převážně cyklistika v dlouhých kopcích.
I tak jsem si vyhlídnul závod italské série „Skylakes“. Nečekal jsem zázraky, ale jak už to bývá, většinou to pak celkem jde. Závod jsem si užil a s 12. místem v konkurenci italských horských běžců jsem byl opravdu spokojený.

21232126_10210083835553538_4449467311251356568_n

V srpnu jsem cílil na Jesenický maraton. Domácí klasika v mém tréninkovém rajonu mě každoročně nenechává klidným. Dokázal jsem stlačit čas o 5 minut a navzdory prohranému souboji o absolutní vítězství jsem byl šťastný s podaným výkonem.

V září jsem startoval na Chopok vertical, abych se připravil na náročný konec sezóny. Před odjezdem do Limone na poslední světový pohár jsem si zaběhl pro druhé místo na krosovém přeboru v Přerovci. Limone je pro mě klasický zavírák sezóny mimo naše končiny. Neskutečně náročnou trasu, kterou pořadatelé ještě ztížili (29 km 2500+), jsem absolvoval v opravdu špatném rozpoložení. Od startu jsem tušil, že dnes to nebude ono a má předtucha se naplnila. Mnoho závodníků světové třídy tady neuspělo a na trase jsem jich potkal nespočet. Za mě bylo vítězství dostat se do cíle!

Jedním z posledních závodů sezóny pro mě každým rokem bývá Hervis Silesia kros maraton (23 km 400+). Na domácí půdě chutná vítězství opravdu sladce a pro mne to byla odměna za celoroční dřinu. V průběhu celého závodu jsem se cítil na rozdíl od Limone skvěle a běžel vstříc vítězství.

22491992_10210196518890551_8962688069188726330_n

Rok 2017 jsem definitivně  ukončil během Vánoc druhým místem v Jilešovicích a třetím místem v Litultovicích na vánoční klasice „Běh o Litultovickou vánočku“.

Rok 2017 byl pro mě dalším velkým krokem kupředu. Na všech závodech jsem si zaběhl osobní maximum a podařilo se mi umístit se i na větších závodech mimo Českou republiku.

• Jesenický maraton – 2. místo
  • Běh Emila Zátopka – 11. místo (aneb první vítězství nad Keňanem a Martinem Holišem:)